Monter sieci i instalacji sanitarnych to zawód wszechstronny i poszukiwany, który daje kwalifikacje do wykonywania specjalistycznych prac budowlanych. Wraz z dynamicznym rozwojem sektora budownictwa, istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na montera sieci i instalacji sanitarnych, zarówno w nowych inwestycjach jak i remontach budynków różnego typu. Absolwenci szkoły są atrakcyjnymi pracownikami dla pracodawców i znajdują zatrudnienie w niemalże każdej firmie wykonującej usługi dla budownictwa. Absolwent tego zawodu jest przygotowany do podjęcia zadań zawodowych związanych z wykonywaniem robót związanych z budową i remontem sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, ciepłowniczych; układaniem, spawaniem i uszczelnianiem przewodów z uwzględnieniem ich przeznaczenia; budową i remontem węzłów ciepłowniczych; montażem specjalistycznych urządzeń do pomiaru ciśnienia, przepływu wody, redukcji gazu, posługiwaniem się dokumentacją projektową sieci i instalacji sanitarnych; montażem i remontem instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych, gazowych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych; przeprowadzaniem kontroli szczelności i drożności sieci i instalacji; montowaniem i wymianą uszkodzonych przyborów i urządzeń (baterie, wanny, natryski. umywalki, klimatyzatory, piece, grzejniki ); usuwaniem awarii sieci i instalacji; dokonywaniem odbioru technicznego nowo wybudowanych sieci i instalacji; nadzorowaniem prawidłowej eksploatacji oraz prowadzenia prac konserwacyjnych, remontowych i modernizacyjnych w zakresie sieci i instalacji sanitarnych; nadzorem innych pracowników.
I SPOSÓB - w przypadku realizacji praktycznej nauki zawodu u pracodawcy, który nie jest zrzeszony w Cechu Rzemiosł.
Aby uzyskać tytuł montera sieci i instalacji sanitarnych należy ukończyć 3-letnią szkołę branżową I-stopnia. W trakcie nauki należy zdać egzamin potwierdzający kwalifikację zawodową, który jest organizowany przez szkołę. Po spełnieniu tych warunków otrzymuje się dyplom Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej potwierdzający uzyskanie tytułu montera sieci i instalacji sanitarnych.
II SPOSÓB w przypadku realizacji praktycznej nauki zawodu u pracodawcy, który jest zrzeszony w Cechu Rzemiosł.
Aby uzyskać tytuł murarza-tynkarza należy ukończyć 3-letnią szkołę branżową I-stopnia. Następnie zdać egzamin czeladniczy, który jest organizowany przez przez Cech Rzemiosł. Po spełnieniu tych warunków otrzymuje się dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu czeladnika w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych jest przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych w zakresie tej kwalifikacji:
Zajęcia praktyczne odbywają się 2 dni w tygodniu w klasie I i II oraz 3 dni w tygodniu w klasie III.
Szkoła oferuje pomoc w znalezieniu pracodawcy w celu odbycia praktycznej nauki zawodu.
Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie monter sieci i instalacji sanitarnych po potwierdzeniu kwalifikacji w zakresie kwalifikacji BUD.09. Wykonywanie robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych może uzyskać dyplom zawodowy w zawodzie technik inżynierii sanitarnej po potwierdzeniu kwalifikacji BUD.20. Organizacja robót związanych z budową, montażem i eksploatacją sieci oraz instalacji sanitarnych oraz uzyskaniu wykształcenia średniego lub średniego branżowego.
Zespół Szkół Budowlanych
im. gen. Stefana Grota Roweckiego w Cieszynie
Plac Dominikański 1
43-400 Cieszyn
tel.: 33 858-07-56
kom.: 783 966 782 lub 783 966 780
Skrytka ePUAP: /ZSBCieszyn/SkrytkaESP
Link do ePUAP: https://epuap.gov.pl/wps/portal
Rachunek bankowy Rady Rodziców przy Zespole Szkół Budowlanych w Cieszynie:
PKO BP Oddział w Cieszynie 71 1020 1390 0000 6902 0019 0116
Funkcję Inspektora Danych Osobowych pełni Pan Marek Wantulok, z którym kontakt możliwy jest drogą mailową (IODO@escobb.com.pl) lub telefoniczną (+48 33 815 00 21).